• Nagłówek

•    W dniach 16-18 lutego 2010r. w Warszawie odbył się pierwszy w historii Zjazd Szkół Sendlerowskich, w którym uczestniczyli również przedstawiciele naszej szkoły. Organizatorem zjazdu było Gimnazjum nr 23, które jako pierwsze w Polsce przyjęło imię Ireny Sendlerowej.

Od kilku miesięcy społeczność szkolna przygotowuje się do uroczystości nadania imienia. W wyniku głosowania na patrona Gimnazjum nr 2 Irena Sendlerowa zajęła pierwsze miejsce. Mamy nadzieję, że już wkrótce dołączymy do grona szkół, które noszą imię tej wyjątkowej kobiety.

W pierwszym dniu zjazdu mieliśmy okazję poznać Janinę Zgrzembską, córkę Ireny Sendlerowej  oraz autorkę książki o jej życiu, Annę Mieszkowską. Spotkanie to stało się okazją do wyrażenia naszej prośby o zgodę p. Janiny Zgrzembskiej na nadanie imienia jej matki naszej szkole. W trakcie warsztatów integracyjnych uczniowie mogli poznać się nawzajem. Każda szkoła przygotowała krótką prezentację i odpowiadała na pytanie „Dlaczego Irena Sendlerowa jest naszą patronką”. Pierwszy dzień przebiegł w przemiłej atmosferze.

Następnego dnia na Cmentarzu Powązkowskim zapaliliśmy znicze na grobie Ireny Sendler i przez moment pogrążyliśmy się w zadumie. Kolejnym punktem programu była wizyta u Rzecznika Praw Dziecka – Pana Marka Michalaka. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci, aż szkoda było nam opuszczać to miejsce. Ważnym wydarzeniem w tym dniu było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pani Irenie. Wreszcie nadszedł czas na uroczystą galę w Centrum Promocji Kultury Praga Południe, na którą została zaproszona pani Maria Kaczyńska. Głównym punktem programu było wręczenie medali „Ludziom czyniącym dobro”. Nie odbyło się bez wzruszenia na twarzach wyróżnionych. Następnie odbyła się prezentacja szkół im. Ireny Sendler, do których grona nasze gimnazjum pragnie należeć. Po wystąpieniach wszystkie szkoły otrzymały prezenty od Pana Marka Michalaka.  Już na koniec gali mieliśmy okazję obejrzeć film dokumentalny o życiu pani Ireny.

W trzecim dniu zjazdu wybraliśmy się na wycieczkę po Warszawie śladami Ireny Sendlerowej. Naszą przewodniczką była p. Anna Mieszkowska.

Zapraszamy do galerii foto.

Pierwszy dzień Zjazdu Szkół im. Ireny Sendlerowej

Cmentarz Powązkowski